Parsiyel Taşımacılık

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0

Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel taşımacılık türü, lojistik ve nakliyat alanında etkin biçimde tercih edilen taşımacılık türlerinden bir tanesidir. Bu tür genelde, aynı güzergâh üzerinde farklı müşterilere uğramak zorunda olunan taşımalarda kullanılmaktadır. Parça eşya taşımacılığı olarak da adlandırılan bu taşımacılık türünde amaç; kamyon, kamyonet veya tır gibi taşıma vasıtaların aynı güzergâh üzerinde bulunan müşterilerin talepleri doğrultusunda doldurularak, taşıma maliyetini en ekonomik seviyeye indirmektir.

Parsiyel Taşımacılık Türleri

Parsiyel taşımacılık türünün karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu olarak 4 farklı türü bulunmaktadır. En sık kullanılan güzergah karayoludur. Bu türde, yükleme işlemi ana kapıdan veya depo kapısından yapılmaktadır. Havayolunda da parsiyel taşımacılık oldukça kullanılmaktadır, yüklemeler havalimanlarında ya da havaalanlarında gerçekleştirilir. Yurtdışına taşınması istenen ürünlerin, yüklemeden önce gümrük işlemlerinin halledilmesi gerekmektedir.
Denizyolu ve demiryolu nispeten daha az tercih edilen türlerdendir. Denizyolunda genelde konteyner ve açık yük taşımacılığı bulunurken, demiryolunda vagon vasıtası ile sevkiyatlar gerçekleşmektedir. Taşımacılık sektöründe, taşınacak yükün ağırlığı ve hacmi fazlasıyla önemlidir.
Hesaplamalar genel olarak metreküp, ağırlık ve lademetre hesap ölçütleri kullanarak gerçekleştirilir. Parsiyel taşımacılıkta yükler en x boy x yükseklik x adet şeklinde hesaplanmaktadır. Lojistik ve taşımacılık günümüzde dünya çapında hızla önem kazanmaya devam etmektedir. Dolayısıyla satıcılar kendilerine ekonomik fırsat sağlayabilecek nakliye türlerini tercih etmektedirler. Bu konuda siz değerli müşterilerimize uzun zamandır hizmet vermekteyiz. Siz de hızlı ve ekonomik bir teslimat gerçekleştirmek isterseniz, sitemizden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.